10

LET
ZKUŠENOSTÍ

Typy zárubní

2.2.2024

Typy zárubní

Dnes již zárubně nepředstavují jen obyčejná „futra“ (z německého „Türfutter“). Často si vybíráme interiérové dveře podle jejich vzhledu, ale i zárubeň určuje celkový design Vaší domácnosti. Pomůžeme Vám vyznat se v jejich typech. Každý druh se nedá použít pro interiérové i exteriérové dveře. Liší se nejen těsněním, kdy interiérové zárubně se často dodávají s jedním těsněním nebo bez a exteriérové pro změnu s dvojitým. Můžete si také vybrat ze široké škály materiálů a povrchových úprav: nejčastěji ze dřeva (masiv, dřevotříska, levnější materiál MDF), kovu (ocel, hliník) nebo plastu.


Obložková zárubeň – nejznámější provedení

  • Polodrážkové – určené pro falcové dveře. Mají tzv. polodrážku, do ní se zavírají dveře, které vyčnívají ze zárubně do prostoru. – určené pro zdi od tloušťky 8 cm.
  • Bezpolodrážkové – ideální pro bezfalcové dveře. Dveřní křídlo zapadne dovnitř a lícuje tak s obložkou (nevyčnívá), design není narušen žádnými panty (možno zvolit i viditelné lomené panty). Jsou určené pro zdi od tloušťky 10 cm

Vyznačují se jednoduchou instalací, kdy přední výhodou je jejich nastavitelnost. Namontovat jej můžete do všech typů zdí (zděné, sádrokartonové, dřevěné). K jejich výbavě patří těsnění, které napomáhá k tichosti používání a eliminování hluku a prachu ze vzdálenějších místností. Nejčastěji se dodávají v jednom dekoru jako dveřní křídlo.


Ocelová zárubeň

  • Pro přímé zazdění
  • Lehčí typy pro použití v sádrokartonových zdích

Jsou méně populární kvůli náročnějšímu zabudování, ale stále si najdou své místo např. ve firemních halách. Zazdívají se při stavbě hrubé stavby a je důležité dbát opravdu na rovnost zazdění, pak už totiž případný problém jednoduše nespravíte. Součástí je prahová příčka. Často plní funkci bezpečnostní a protipožární. Dělí se také dle toho, jaké dveře do nich budou osazeny (bezpečnostní, vchodové, pro požární uzávěry atd.). Dají se pořídit jednorámové a dvourámové pro dodatečnou montáž. Dále výrobci nabízí různé atypy: s drážkou na PVC těsnění nebo bez, s pevně přivařenými závěsy i bez nich. Otvor pro ně musíte nachystat minimálně o 75 mm na každou stranu a také o 75 mm nahoře i dole. Jsou předpřipravené pro stěny od šířky 75 až 150 mm. Na někoho mohou působit dojmem, že je nelze sladit s interiérem a s dveřmi. Ale fantazii se meze nekladou a pokud někde narazíte na stará kovová futra, jakýkoliv barevný nátěr jim dodá oživení.


Obklad kovové zárubně (zkráceně OKZ)

Na kovovou zárubeň často narazíte při rekonstrukci starých domů a nestačí Vám je jen oživit nátěrem? Do vybourání se Vám také nechce kvůli pracnosti a nepořádku? Do ničeho takového se nepouštějte, dají se obložit. Vzhled tak bude mnohem modernější. OKZ je dnes konstruován tak, aby se dal využít pro všechny typy dveří (posuvné, otočné, skleněné…) a kdykoliv změnit tip dveří z levých na pravé. Má vlastní panty a těsnění. Jediná negativní vlastnost na kterou nesmíme zapomenout, je zmenšení průchodu, ale bývá to zpravidla v průměru jen o 3 cm (montáž od profesionálů), někdy o trochu více (až 5cm). Proto se leckdy nelze vyhnout vybourání ocelové zárubně, abychom případně dveřmi mohli i nadále procházet s rozměrnými věcmi. OKZ lépe izoluje hluk, jak je známo z vlastností dřeva. Pro montáž OKZ je potřeba, aby staré futra nebyly zkroucené a zazděné křivě, někdy se tak znemožní provedení této varianty. Před obložením ulomíte staré panty. Stává se, že ocelová zárubeň vyčuhuje přes zeď, proto mezi obložkou a zdí počítejte s mezerou, kterou lze vyplnit akrylátem. Obkládá se šíře stěny od 6 cm a více. Cena bývá vyšší kvůli složitější výrobě.


Rámová zárubeň

Instalujeme u vchodových dveří nebo v dlouhých chodbách. Přichycuje se mezi stěny pomocí turbošroubů nebo kotevními plechy. Není tak známá nejspíš, protože je potřeba mít opravdu přesně a čistě připravený stavební otvor. Ten má být větší cca o 20 cm na šířku a 10 cm na výšku.


Spojení zárubní – svislé části napojené na vodorovné

  • Na pokos – pod úhlem 45°. Toto vidíme častěji.
  • Na tupo – úhel 90° – označení „vertikal“


Záklop

  • 6cm
  • 8cm
  • Atypické, u OKZ 6 až 9,5 cm dle ocelových zárubní.



Dveřní zárubeň může být i bez křídla. Říká se jí tunel nebo průchozí zárubeň. Moderní domácnost vybavená celoskleněnými dveřmi často mívá skryté zárubně, jednoduše se schovají do zdi.

Každá zárubeň se vyrábí pro všechny typy dveří: levokřídlé, pravokřídlé i dvoukřídlé. Ladí s dekorem dveří, ale i nemusí, záleží na Vás.

Spousty firem nabízí výrobu na zakázku jako atypické zárubně, ale samozřejmě je nutno počítat s vyšší cenou.

Vždy doporučujeme poradit se s odborníkem.