Falcové provedení
Jedná se o klasické otočné dveře pro interiér i exteriér, které si lidé dávali doteď nejčastěji. Někdy nesou pojmenování polodrážkové. V případě zavřených dveří totiž jejich hrana vyčnívá do prostoru. Dveřní křídlo drží panty, které jsou viditelné a to se právě nemusí všem líbit. Falc se říká profilu, díky kterému doléhají dveře k zárubni a tím pádem dobře těsní a neproniká skrz žádný průvan. Mají tedy falc, který by se laicky dal přirovnat k vystouplému zubu. Jsou vhodnější do místností, kde potřebujete mít klid (ložnice, WC J )
Rada pro neznalé: Jak určit, zda potřebujete levé nebo pravé dveře? Stoupněte si do místnosti, kam se budou dveře otevírat a panty vidíte na které straně? Podle toho, tak určíte levé nebo pravé provedení.
Bezfalcové provedení
Těmto dveřím se říká také bezpolodrážkové. Tyto otočné dveře preferujeme spíše pro interiér (možno i jako posuvné). Dodávají domácnosti moderní elegantní vzhled. V dnešní době začínají být více oblíbené. Dveřní křídlo lícuje se zárubní v jedné rovině, proto krásně splyne se zdí. Nemají okrajový „falc“ (profilovanou hranu). Panty bývají buď skryté anebo viditelné lomené. Každý typ pantů je koncipován tak, aby šly dveře klasicky seřizovat. S tímto provedením dveří musíte mít zabudovanou bezfalcovou zárubeň, do klasické falcové by takové dveře nešly nainstalovat.
Lze mít tento typ zárubně:
- Na stěně – Klasické provedení v podobě nízké obložky, panty jsou částečně zapuštěné v křídle a z části v zárubni.
- Zapuštěná do stěny – Zárubeň se zapustí do stěny, stále platí principy bezfalcového provedení: vše v jedné rovině.
- Skrytá zárubeň – Takový typ je skrytý pod omítkou, je neviditelná.
- Zárubeň s reverzním otevíráním – Tyto dveře mají sice falc, ale pokud se zavřou, tak splynou v jednu rovinu. Reverzní otevírání znamená směrem do zárubně.
Můžete jej sestavit s dřevěnými zárubněmi, ale i s kovovými. Kovové (klidně dvoudílné) zárubně se pak používají v prostorách, kde lze očekávat větší vytížení.
Často poptávaným prvkem k těmto dveřím jsou magnetické zámky, kdy zámek je zabudovaný ve falci zárubně. Střelka neboli magnet je zabudovaný ve dveřích. Při dovírání netvoří hluk, dveře se samy přivřou. Dveře doplníte kováním a příslušnými prvky například v černé barvě nebo stříbrnými (z nerezu).
Pozor si dejte na připravenost stavebního otvoru, je to vlastně podobné jako u falcového provedení, ale jsou zde menší tolerance. Dost místa zabere kapsa v zárubni na skrytý pant a protiplech ve falci zárubně.
Spousty lidí zapomíná při tomto provedení na fakt, že ne z obou stran tyto dveře vyniknou. Když potřebujete hladkou linii, dáváte ji do místností, kam se hodí a kde vynikne. Ale při vstupu z chodby do téže místnosti si už bezfalcového provedení neužijete. Musíte tak myslet na to, abyste dveře v domě umístili správně, aby Vám osazení ladilo. Přeci jen by třeba taková sjednocená linie vynikla v dlouhé chodbě, pokud by se všechny dveře otevíraly směrem do ní a chodba by tak působila jako jednotný celek. Do takové chodby by se pak hodily dveře s reverzním otevíráním směrem do místností, nikoliv do chodby.
Postřehy k montáži: Tato montáž je trochu složitější, je potřeba dbát na preciznost. Někdy se totiž může stát, že po osazení křídla nedocílíte souměrné spáry mezi zárubní a křídlem. Esteticky tato spára dělá ve svém vzhledu opravdu hodně. Souměrnosti můžete docílit buď správným seřízením dveří pomocí pantů anebo se pak bohužel projevuje nekvalitní montáž. Někdy se právě dveře mohou stále po čase rozjíždět, proto se při koupi ptejte výrobce nebo dodavatelů na tento problém, kdy by Vám mohli doporučit zabudování klidně o pant navíc (podle nosnosti jednoho pantu). Toto se odvíjí samozřejmě od výšky dveří.
Menší nevýhodou tohoto provedení je těsnost (zvuk, teplo).
Závěrem bychom Vám chtěli popřát správnou volbu a následnou spokojenost s užíváním. Je důležité se na vše výrobce ptát, předem si něco načíst i zjistit, a pak Vás nemůže nic překvapit. Někdy je lepší se nerozhodovat jen podle peněz, protože se Vám pak takové rozhodnutí může bohužel v budoucnu ještě pěkně prodražit.