Výhody:
- Tiché fungování: Střelka nenaráží a nedělá hluk.
- Jednoduchý systém: Strčíte do dveří a zámek se zaktivuje.
- Téměř neviditelný design: Protiplech je zafrézovaný v zárubni a střelka je taktéž neviditelná, i když jsou dveře otevřené. Hrana působí hladce, nic nekouká do prostoru.
- Tyto zámky bývají bezúdržbové: Nepoužívají se žádná maziva, jelikož uvnitř nejsou žádné části, které by se třely.
- Vyznačují se dlouhou životností: V mechanismu chybí pružina, která často odchází. Bývají pozinkované nebo potažené niklem.
Varianty magnetických zámků:
- Dózický neboli klasický obyčejný klíč (velký klíč)
- Cylindrický (neboli klasická FAB)
- WC zámek (s pojistkou)
Trh nabízí tyto zámky v mnoha designových provedení. Sladíte jej téměř vždy s jakýmikoliv dveřmi. Vaše dveře tak budou působit elegantně a možno i minimalistickým stylem. Jsou určené pro všechny interiérové dveře, kromě dveří z oceli kvůli magnetům, nelze je tedy dát ani ke dveřím bezpečnostním protipožárním. Klíčem se neotáčí ve stavu otevřených dveří, jinak jsou samozřejmě klasicky uzamykatelné. Někdy se jim říká také magnetické zadlabací zámky.
Jak moc je složitá montáž? Takový typ zámku je lepší namontovat až ve fázi čistých prací, aby se zámek nezanesl prachem a nezničil se tak mechanismus samotného zámku. Snad je téměř samozřejmé, že nesmí přijít do kontaktu s magnetickými a elektromagnetickými přístroji. Dbejte na čistotu dveřní prohlubně, jak na zámek, tak na protiplech (aby tam nezůstaly například piliny). Obecně se nedoporučují používat tvrdší těsnění. Při koupi nebo od samotného výrobce dostanete přesný návod na montáž, který je zapotřebí důkladně prostudovat, aby Vám zámky fungovaly, tak jak mají a při montáži se nepoškodily. Poté by Vám propadla záruka. Pozor dávejte také na možnou oxidaci. Dbejte opravdu na správnou montáž, kdy také magnety musejí být ve správné vzdálenosti od sebe.
Často se jim říká také dveře „pro pohodlné lidi“. Hodí se do domácností, kde neustále někdo nechává otevřené dveře. Jsou jednoduché na ovládání pro malé děti, protože právě ony často zapomínají zavírat nebo s klasickými dveřmi bouchají.
Druhy magnetických zámků:
- Pasivní – nejjednodušší systém, který naleznete například v nábytkových skříních. Toto provedení je však silnější. Na zárubni je namontována pouze ocelová deska, ve dveřním křídle pak magnet. Pro otevření musíte vynaložit větší sílu.
- Se šroubem – šroub je z magnetizovaného kovu a při zavření tak zaleze do drážky. Pro otevření musíte stisknout kliku. Tyto typy jsou spolehlivé a dost žádané.
- Elektromagnetické – montují se spíše ke vstupním dveřím. Je zapotřebí připojení do sítě. Odemykají se klíčky, kartami, dálkovým ovládáním, pomocí chytré elektroinstalace aj.
Při výběru je nutné vzít v potaz také to, jaké tyto zámky vydrží zatížení. Instalace do masivnějších dveří vyžaduje větší výdrž zatížení. Vzhledem k tomu, že jsou tyto zámky i cenově dostupné, jsou také dost žádané. Pozor ale, nevyplatí se kupovat vždy ten nejlevnější. Radši volte kvalitu, vrátí se Vám to v podobě nulových starostí. Maximálně jen občas můžete dotáhnout šrouby, abyste měli jistotu, že zámek bude i nadále sloužit, tak jak má.