- Příprava stavebního otvoru
Zednické práce musí být provedeny precizně. Běžně se stavební otvor připravuje širší na každou stranu o 10 cm než je finální šířka dveří, na výšku pak dole i nahoře 5cm. Příklad: Plánujete-li dveře o rozměrech 90×210 cm, stavební otvor počítejte 110×220 cm. Důležitá je opravdu přesnost zdění, kolmost a dodržení všude stejné šířky špalet. Dorovnáte jednoduše pomocí stavebního lepidla (na problémových místech můžete zpevnit perlinkou). Při samotné montáži je pak jen malý prostor pro vyrovnávání. Pokud máte projektovou dokumentaci, věřte svému projektantovi a řiďte se jeho pokyny.
- Přípravy před samotnou montáží
Stavba musí být vyschlá, tedy jak už bylo řečeno, měly by být hotové již dávno omítky i samotná výmalba a finální podlahy. V úvahu berte i přechody mezi místnostmi, které stačí ustavit až po montáži dveří. Pokud máte rozdílné podlahy v sousedních místnostech, přechod by zavřené dveře měly zakrývat. Klima v domě už by nemělo klesnout cca pod 10 stupňů, neboť by to nebylo zrovna ideální při práci s montážní pěnou. Používá se nízko expanzní montážní pěna, ale i ta nabývá na objemu, proto s tím počítejte. Myslete také na možnou ochranu zdi, kdy okraj přelepte páskou a igelitem, předejdete tak nechtěnému zničení zdi od pěny, špatně se pak čistí a opravuje.
- Montáž
Postupujte dle návodu prodejce. Obecně se dá aplikovat postup, kdy se zárubně stranou na zemi nejprve sestaví, sešroubují rohy a spojí lepidlem, namontují se panty a následně se až ustavují do připravených děr. Zárubně vložíte do stavebního otvoru, ustavíte tak, aby se v rozích nerozevíraly a všude byla stejná mezera. Neobejdete se bez pořádné vodováhy a správný rozměry Vám pomůžou udržet klínky a rozpěry, které si buď sami nařežete nebo koupíte v každém hobby marketu. Po ustavení zárubní přichází na řadu montážní pěna, která se nanáší mezi stěnu a zárubeň. Doporučujeme vyplnit veškerý prostor, neboť do budoucna to přináší eliminaci hluku.
- Finální dokončení
Po zaschnutí pěny můžete její zbytky ořezat. Zárubně lze dole při styku s podlahou natřít silikonem, aby se předcházelo namočení. Poté nasadíte druhý díl obložky, který lze v drážkách opět přilepit lepidlem. Někdo ale jen nasadí a neslepuje, kdyby se tam bylo potřeba někdy ještě dostat. Poté přichází na řadu dveře, které nasazené vyrovnáte pomocí nastavovacích prvků a to jak svisle tak vodorovně.
Opravdu správným postupem a precizností předejte řešení možných budoucích problémů:
- Dveře by se mohly samy otevírat, zavírat či drhnout a nešly by vyrovnat.
- Dostatečně by nebyl tlumen hluk.
- V krajním případě by se obložky musely vyndat a celý proces předělat.
- Při drhnutí dveří, nesprávném vyrovnání by se mohla poškodit podlaha či zeď.
- Někdy je zapotřebí ještě před usazením dveří namontovat kování (některé dveře nemají), aby se Vám dveře nechtěně nezabouchly. Při montáži kování postupujte dle šablony od výrobce, opět platí rovnost a správný postup, neboť by Vám pak nemuselo fungovat zamykání.
- Při drhnutí o podlahu zkuste vyrovnat panty, při špatném zavírání zase naopak zárubeň.
- Křivost je více vidět u světlých než tmavých dveří.
- V případě vzniklé mezery mezi obložkami a zdí je možné použít tmel.
Pokud se Vám do instalace nechce, určitě se neváhejte obrátit na odborníky. Správná instalace Vám ušetří spousty peněz a času.